Příprava podkladu pod anhydritovou podlahu

Příprava podkladu před samotnou realizací je poměrně důležitý krok k celkově zdárné, podařené a předané anhydritové podlahy zákazníkovi. Ačkoli naše firma provádí i kompletní přípravu v rámci šetření si v drtivé většině, přípravu pod anhydritovou podlahu provádí investoři sami, což není na škodu, protože z 95% jsou takové podklady skvěle připraveny a pár nepovedených detailů nemáme problém před aplikací opravit nebo odstranit.

Na podlahu na oddělovací vrstvě, na tepelně izolované vrstvě a podlaze vytápěné kde separační folie většinou nahradí systémová deska nebo dnes oblíbená ALU folie, budete potřebovat:

  • Separační folii ( polo-rukáv )
  • Okrajový dilatační mirelonový pás s tzv.košilkou( proužek igelitu natavený na mirelonu)
  • Lepenku na papír ( ideálně hnědou aby byly vidět již slepené spoje)
  • Pistolovou nebo trubičkovou pěnu

 

Na vyskládanou izolaci, pokud to lze ve dvou vrstvách( veškeré prořezy a průchody instalací je dobré zasypat pískem do úrovně izolace, prostupy řádně propěnit) se položí separační folie, která se lepenkou na košilku mirelonu, který jste již rozmístili po obvodu přilepí. V rozích se mirelonu nechá dostatek prostoru aby při aplikaci nevznikal kulatý roh. Zároveň i košilka se nechá dostatečně na volno, aby anhydrit vahou nestrhl mirelon od zdi do anhydritu nebo pokud se mirelon udrží na zdi nevznikal na košilce náběh kde tloušťka anhydritu je pouze 1 – 3 cm (hrozí zbytečné prasknutí po kraji, protože pod napnutou košilkou je dutý prostor).

Vaší snahou je v podstatě připravit vodotěsnou vanou a zabránit protečení anhydritu pod izolace a jejich následné přizvednutí. Připravená podlaha by měla vypadat jako na fotkách:

 

Pokud budete dělat přípravu pro vytápěnou podlahu postup je stejný jenom separační folii nahradíte systémovou deskou , zde je potřeba košilku mirelonu zasunout pod první nejbližší trubku podlahového topení. Pokud se používá ALU folie lepí se k mirelonu jako na podlahu na oddělovací vrstvě nebo tepelně izolované vrstvě. A výsledek by měl vypadat:

Čím lépe je podlaha pro aplikaci anhydritu připravena, tím snazší a méně komplikované je položení anhydritového potěru.